Sztuczna trawa: poznaj bliżej jej zastosowanie, zalety i wady!

Planujesz zakup sztucznej trawy? Zastanawiasz się, czy warto w nią zainwestować? Chcesz poznać największe zalety, ale też wady tego rozwiązania? W takim razie niniejszy artykuł jest dla Ciebie! Znajdziesz tu wszystkie najważniejsze informacje na temat syntetycznych trawników. Jesteśmy przekonani, że ta wiedza pomoże Ci w podjęciu trafnej decyzji.

Sztuczna trawa — co warto o niej wiedzieć?

W zasadzie sztuczna trawa jest rodzajem wykładziny wykonanej z materiałów syntetycznych — zwykle jest to polipropylen lub polietylen. Współczesna technologia pozwala na stworzenie świetnych imitacji prawdziwego trawnika, które do złudzenia przypominają oryginał. Nic więc dziwnego, że jest to rozwiązanie coraz częściej spotykane zarówno w obiektach o przeznaczeniu komercyjnym, jak i u osób prywatnych. Stosuje się je w takich miejscach, jak:

  • boiska,
  • place zabaw,
  • stoiska handlowe,
  • balkony i tarasy,
  • ogrody,
  • itp.

Początki produkowania sztucznej trawy to połowa XX wieku. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Podobnie jak dzisiejsze syntetyczne choinki bożonarodzeniowe w niczym nie przypominają tych, jakie pamiętamy z dzieciństwa, tak samo trawniki powstające w XXI wieku są znacznie bardziej zaawansowane niż ich odpowiedniki sprzed kilkudziesięciu lat. Współcześnie powstająca sztuczna trawa ma miękką elastyczną podstawę, na której umocowane są źdźbła tworzące złudzenie idealnego, przyjemnego w dotyku, a przede wszystkim — świetnie utrzymanego trawnika.

Zalety syntetycznych trawników

Najważniejszą kwestią przemawiającą za zakupem sztucznej trawy jest strona praktyczna. Syntetyczny trawnik wymaga bowiem nieporównywalnie mniej uwagi ze strony właścicieli, a co za tym idzie — nie angażuje Twojego czasu, energii ani pieniędzy. Dzięki niemu:

  • nie potrzebujesz nawozów ani narzędzi ogrodniczych,
  • nie musisz inwestować w kosiarkę,
  • nie tracisz czasu na regularne koszenie trawnika.

To jednak dopiero początek zalet, jakimi wyróżnia się taka trawa. Do pozostałych argumentów przemawiających na jej korzyść należą:

  • duża elastyczność — syntetyczny trawnik można dopasować do każdego ogrodu, nawet asymetrycznego,
  • trwałość koloru — prawdziwe źdźbła mogą zmieniać barwę w zależności od warunków, podlewania itp. Tu całkowicie eliminujesz ten problem,
  • komfort użytkowania — sztuczna trawa jest bardzo przyjemna w dotyku,
  • odporność na zniszczenie przez zwierzęta — nie tylko krety, ale też nasi pupile mogą zrujnować wypielęgnowany naturalny trawnik.

Wady syntetycznej trawy

Każde rozwiązanie ma swoje minusy, a sztuczna trawa nie jest tu żadnym wyjątkiem. Jej wadą jest przede wszystkim fakt, że schnie wolniej niż zwykły trawnik (woda musi odparować, a nie wsiąknąć w podłoże). Nawet jeśli nie spadnie deszcz, od czasu do czasu trzeba ją umyć, podobnie jak płytki, kamień czy drewno.

Dla niektórych osób problemem jest też… brak konieczności wykonywania prac ogrodowych. Syntetyczny trawnik jest właściwie bezobsługowy — jeżeli więc lubisz kosić, nawozić i podlewać, może się okazać, że poczujesz rozczarowanie.

Jak kupować sztuczną trawę?

Warto pamiętać, że sztuczna trawa to dość szerokie pojęcie. Jak już wiesz, twórcy syntetycznych trawników dokładają starań, by ich produkty jak najwierniej przypominały oryginały, a przecież w naturze również występują rozmaite rodzaje roślin. Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, pomyśl, czego tak naprawdę szukasz. Oto kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę:

  • wysokość runa — niekiedy źdźbła mogą mieć długość 7 mm, a w innych przypadkach nawet 38 mm,
  • kolorystyka — możesz wybrać jasny, wiosenny trawnik albo nasycony odcień zieleni,
  • ilość pęczków — na boiska poleca się twarde i odporne modele o małej gęstości, jednak na tarasie lepiej sprawdzi się sztuczna trawa o wadze runa 890 g/m2 lub większej.

Idealny trawnik dla Ciebie

Wykorzystanie sztucznej trawy to prosty sposób na zaoszczędzenie sobie wielu kłopotów i wydatków. Oczywiście ważne jest, by wybrać produkt dobrej jakości, taki, który zachowa swoje walory na wiele lat. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie go kupić, odwiedź naszą stronę. Jesteśmy pewni, że dostępne tam propozycje spełnią Twoje oczekiwania.